Honours

2018 1st XI NPL Fair Play Award Winners
2016 1st XI SNCL Division A Champions
2016 2nd XI SNCL Division B Champions
2016 1st XI Mapperley Sports Champion of Champions
2016 Mapperley Sports T20 Champion of Champions
2016 SNCL Chris Trafford T20 Cup Winners
2015 3rd XI SNCL Division J Champions
2014 1st XI SNCL Division A Champions
2014 1st XI SNCL Fair Play Award Winners
2014 2nd XI SNCL Division D Champions
2013 Broxtowe Sports Club of the Year
2013 Broxtowe More Than Sport Award – Nick Allcoat
2013 ECB NatWest CricketForce Award – Nick Allcoat
2013 1st XI SNCL Division B Champions
2009 1st XI NPL Fair Play Award Winners
2008 1st XI SNCL Division A Champions
2008 1st XI Popkess Cup Winners
2008 1st XI Champion of Champions
2008 1st XI SNCL Fair Play Award Winners
2007 1st XI Popkess Cup Winners
2003 3rd XI SNCL Division 2D Champions
2003 Midweek XI Nottingham Evening Cricket League Division 3 Champions
2002 3rd XI SNCL Division 2E Champions
2001 3rd XI SNCL Division 2F Champions
2001 Sunday 1st XI NCCA Division 6 Champions
2000 2nd XI SNCL Division 2B Champions
2000 Under 12 Youth Cup Winners
1995 3rd XI Notts Cricket Association 3rd XI Champions
1994 3rd XI Notts Cricket Association 3rd XI Champions
1992 2nd XI SNCL Division 2 Champions
1992 U15 XI Long Eaton Evening Cricket League Champions
1986 1st XI Mapperley Sports Knock-out Cup Winners
1984 1st XI Mapperley Sports Knock-out Cup Winners
1984 Midweek XI Nottingham Evening Cricket League Division 1 Champions
1983 1st XI Notts Cricket Combination Division 1 Champions
1983 2nd XI Knock-Out Cup Winners
1981 2nd XI Notts Cricket Combination Champions
1980 2nd XI Notts Cricket Combination Champions
1965 1st XI Lenton Six-a-side Champions

2018 Winners

Saturday 1st XI Batting Steve Allcoat
Saturday 1st XI Bowling Andrew Simkiss
Saturday 2nd XI Batting Peter Bateman
Saturday 2nd XI Bowling Tom Shields
Saturday 3rd XI Batting Albert Gardiner
Saturday 3rd XI Bowling Charlie Simkiss
Saturday 4th XI Batting Josh Knight
Saturday 4th XI Bowling Lucas Rhodes
Sunday 1st XI Batting Neil Thurlow
Sunday 1st XI Bowling Tauseef Kataria
Sunday 2nd XI Batting David Harris
Sunday 2nd XI Bowling Morgan Jones
Club All-Rounder Steve Allcoat
Sixes Tankard Thom Murray
Best Performance Thom Murray
Senior Colt Seth Puddy
Clubman Of The Year John Harrison
Chairman’s Cup Peter Roche
President’s Cup Mike Aplin

2017 Winners


Saturday 1st XI Batting Chris Allcoat
Saturday 1st XI Bowling Dom Harvey
Saturday 2nd XI Batting Martin Shoemaker
Saturday 2nd XI Bowling Arjun Sandhu
Saturday 3rd XI Batting Richard Henson
Saturday 3rd XI Bowling Sam Henson
Saturday 4th XI Batting Carl Knight
Saturday 4th XI Bowling Seth Puddy
Sunday 1st XI Batting Peter Bhabra
Sunday 1st XI Bowling James Binnie
Sunday 2nd XI Batting Jack Harrison
Sunday 2nd XI Bowling Alex Lawrence
Club All-Rounder Ben Bhabra
Sixes Tankard Steve Allcoat
Best Performance Colin McConnell
Senior Colt Josh Wison
Clubman Of The Year Elaine Allcoat
Chairman’s Cup Sam Clulow
President’s Cup Martin Firbank

2016 Winners

Saturday 1st XI Batting Chris Allcoat
Saturday 1st XI Bowling Ben Bhabra
Saturday 2nd XI Batting Martin Shoemaker
Saturday 2nd XI Bowling Martin Rayner
Saturday 3rd XI Batting Sam Randall
Saturday 3rd XI Bowling James Grenfell
Saturday 4th XI Batting Carl Knight
Saturday 4th XI Bowling Lakshay Sharma
Sunday 1st XI Batting Ben Bhabra
Sunday 1st XI Bowling Peter Bhabra
Sunday 2nd XI Batting Rod Kitching
Sunday 2nd XI Bowling Joe Gibson
Club All-Rounder Ben Bhabra
Sixes Tankard Neil Thurlow
Best Performance Chris Allcoat
Senior Colt Lakshay Sharma
Clubman Of The Year John Harrison
Chairman’s Cup Alison Aplin
President’s Cup Arjun Sandhu

2015 Winners

SNCL Award Winners:

Division J Batting Sam Randall
Division J Bowling Arjun Sandhu
Division M Batting Carl Knight
Division M Keeping Paul Hallam

Saturday 1st XI Batting Alec McKinlay
Saturday 1st XI Bowling Dom Harvey
Saturday 2nd XI Batting Chris Allcoat
Saturday 2nd XI Bowling Martin Rayner
Saturday 3rd XI Batting Sam Randall
Saturday 3rd XI Bowling Arjun Sandhu
Saturday 4th XI Batting Carl Knight
Saturday 4th XI Bowling Ciaran Doherty
Sunday 1st XI Batting Ben Shaw
Sunday 1st XI Bowling Peter Bhabra
Sunday 2nd XI Batting Nick Anderson-Pearce
Sunday 2nd XI Bowling Serge Sandhu
Club All-Rounder Dom Harvey
Sixes Tankard Sam Randall and Saad Ashraf
Best Performance Carl Knight
Senior Colt Finlay Meakin
Ladies Player Louise Thomson
Clubman Of The Year Carl Knight
Chairman’s Cup Jamie Hart
President’s Cup Paul Shoemaker

2014 Winners

SNCL Award Winners:

Division A Batting Alec McKinlay
Division D Batting Richard Henson
Division M Bowling James Binnie

Saturday 1st XI Batting Alec McKinlay
Saturday 1st XI Bowling Andy Simkiss
Saturday 2nd XI Batting Richard Henson
Saturday 2nd XI Bowling Charlie Simkiss & Mark Walsh
Saturday 3rd XI Batting Colin McConnell
Saturday 3rd XI Bowling James Grenfell
Saturday 4th XI Batting Carl Knight
Saturday 4th XI Bowling George Barker
Sunday 1st XI Batting Jack Harrison
Sunday 1st XI Bowling Mark Walsh
Sunday 2nd XI Batting Arjun Sandhu
Sunday 2nd XI Bowling Mike Evans
Club All-Rounder Chris Allcoat
Sixes Tankard Jack Harrison
Best Performance Alec McKinlay
Senior Colt Mark Walsh
Ladies Player Deanne Hewson
Clubman Of The Year Graham Shaw
Chairman’s Cup Sue Moore
President’s Cup Nick & Elaine Allcoat

2013 Winners

SNCL Award Winners:

Division B Batting Thom Murray
Division E Batting Allan Moss

Saturday 1st XI Batting Thom Murray
Saturday 1st XI Bowling Arjun Sandhu
Saturday 2nd XI Batting Allan Moss
Saturday 2nd XI Bowling Michael Turner
Saturday 3rd XI Batting James Grenfell
Saturday 3rd XI Bowling James Grenfell
Saturday 4th XI Batting Carl Knight
Saturday 4th XI Bowling Jacob Prentice
Sunday 1st XI Batting Martin Rayner
Sunday 1st XI Bowling Peter Bateman
Sunday 2nd XI Batting Jack Harrison
Sunday 2nd XI Bowling Rod Kitching
Club All-Rounder Ben Bhabra
Sixes Tankard Thom Murray
Best Performance Allan Moss
Senior Colt Albert Gardiner
Clubman Of The Year Howard Turney
Chairman’s Cup Carl Knight

2012 Winners

Saturday 1st XI Batting Thom Murray
Saturday 1st XI Bowling Martin Rayner
Saturday 2nd XI Batting Ian Baddeley
Saturday 2nd XI Bowling Michael Turner
Saturday 3rd XI Batting Richard Henson
Saturday 3rd XI Bowling James Grenfell
Saturday 4th XI Batting Carl Knight
Saturday 4th XI Bowling Callum McKay
Sunday 1st XI Batting Ben Bhabra
Sunday 1st XI Bowling Arjun Singh
Sunday 2nd XI Batting Tony Hearson
Sunday 2nd XI Bowling Serge Sandhu
Club All-Rounder Chris Allcoat
Sixes Tankard Thom Murray
Best Performance Chris Allcoat
Senior Colt Matt Ahluwalia
Clubman Of The Year Neil Francis
Chairman’s Cup Liam Doherty
President’s Trophy Nick Allcoat

2011 Winners

2010 Winners

Saturday 1st XI Batting Allan Moss
Saturday 1st XI Bowling Dominic Harvey
Saturday 2nd XI Batting Peter Turner
Saturday 2nd XI Bowling Michael Turner
Saturday 3rd XI Batting Colin McConnell
Saturday 3rd XI Bowling James Grenfell
Saturday 4th XI Batting Carl Knight
Saturday 4th XI Bowling Phil Hill
Sunday 1st XI Batting Martin Shoemaker
Sunday 1st XI Bowling Martin Rayner
Sunday 2nd XI Batting Callum Taylor
Sunday 2nd XI Bowling Peter Bateman
Senior Colt Callum Taylor
Club All-Rounder Dominic Harvey
Sixes Tankard Thom Murray and Callum Taylor
Best Performance James Grenfell
Clubman Of The Year Pauline Johnson
Chairman’s Cup Martin Firbank

2009 Winners

Saturday 1st XI Batting Alec McKinlay
Saturday 1st XI Bowling Thom Murray
Saturday 2nd XI Batting Ian Baddeley
Saturday 2nd XI Bowling Carl Whelan
Saturday 3rd XI Batting Callum Taylor
Saturday 3rd XI Bowling Colin McConnell
Saturday 4th XI Batting Carl Knight
Saturday 4th XI Bowling Matt Ahluwalia
Sunday 1st XI Batting Martin Shoemaker
Sunday 1st XI Bowling James Hallam
Sunday 2nd XI Batting Allan Moss
Sunday 2nd XI Bowling Mark Bateman
Club All-Rounder Thom Murray
Best Performance Saturday 1st XI
Senior Colt Callum Taylor
6s Tankard Alec McKinlay
Clubman Of The Year Andy Simkiss
Chairman’s Cup John Birkin

2008 Winners

Saturday 1st XI Batting Alec McKinlay
Saturday 1st XI Bowling Martin Rayner
Saturday 2nd XI Batting David Harris
Saturday 2nd XI Bowling Carl Whelan
Saturday 3rd XI Batting Charlie Simkiss
Saturday 3rd XI Bowling Es Urwin
Sunday 1st XI Batting Joe Gates
Sunday 1st XI Bowling Andy Simkiss
Sunday 2nd XI Batting Thom Murray
Sunday 2nd XI Bowling Callum Taylor
Club All-Rounder Sam Clulow
Best Performance Carl Whelan
Senior Colt Arjun Sandhu
6s Tankard Thom Murray
Clubman Of The Year Nick Allcoat
Chairman’s Cup Keith Sperry & Gay Clarke

2007 Winners

2006 Winners

Chairman’s Trophy Mike Aplin
Club Service Martin Firbank
Saturday 1st XI Batting Thom Murray
Saturday 1st XI Bowling Martin Rayner
Saturday 2nd XI Batting Joe Gates
Saturday 2nd XI Bowling Chris Allcoat
Saturday 3rd XI Batting Martin Firbank
Saturday 3rd XI Bowling Martin Ashton
Sunday 1st XI Batting Steve Allcoat
Sunday 1st XI Bowling Martin Rayner
Sunday 2nd XI Batting Thom Murray
Sunday 2nd XI Bowling Rod Kitching
Midweek Player Sam Clulow
Best Performance Steve Allcoat
All rounder Sam Clulow
Sixes Tankard Steve Allcoat and Steve Schofield
Senior Colt Dominic Harvey

2018 Peter Roche
2017 Sam Clulow
2016 Alison Aplin
2015 Jamie Hart
2014 Sue Moore
2013 Carl Knight
2012 Liam Doherty
2011
2010 Martin Firbank
2009 John Birkin
2008 Keith Sperry & Gay Clarke
2007
2006 Mike Aplin
2005
2004 Martin Firbank
2003 Nick Allcoat
2002 Geoff Gooch
2001 Matt Brick
2000 Mike Aplin
1999 Ian Murray
1998 Paul Chambers
1997 M Wright
1996 R Isherwood
1995 Mrs B Fowkes
1994 Paul Chambers
1993 R Fowkes
1992 Gordon Brookes
1991 H Bowles
1990 Mike Hammond & Gay Clarke
1989 M Swann
1988 John Mangham
1987 Rod Kitching
1986 P Bowler
1985 Ken Royston
1984 H Davis
1983 Ian Murray
1982 Mrs A Clarke & Mrs S Dandy
1981 N Clarke
1980 D Wells
1979 Gay Clarke
1978 AB Aplin
1977 Mike Soar
1976 M Eatherington
1975 Gay Clarke
1974 Michael Dandy
1973 Michael Dandy

2018 John Harrison
2017 Elaine Allcoat
2016
2015 Carl Knight
2014 Graham Shaw
2013 Howard Turney
2012 Neil Francis
2011 Keith Sperry
2010 Pol Johnson
2009 Andy Simkiss
2008 Richard Henson
2007 Nick Allcoat
2006 Martin Firbank
2005 Elaine Allcoat
2004 Matt Brick
2003 Martin Firbank
2002 Mike Dickinson
2001 Michael Dandy
2000 Ian Murray
1999 R Isherwood
1998 C Young
1997 Gay Clarke
1996 R Fowkes
1995 Michael Dandy
1994 M Wright
1993 P Bowler
1992 C Young
1991 Angela Clarke & Shirley Dandy
1990 Mike Hammond & Gay Clarke
1989 Michael Dandy
1988 Geoff Gooch
1987 H J Davis
1986 John Mangham
1985 Mike Hammond
1984 Gay Clarke
1983 Michael Evans
1982 Mike Hammond
1981 Michael Dandy & Gay Clarke
1980 H Bowles
1979 Michael Dandy
1978 D Murray
1977 The Ladies
1976 Geoff Gooch
1975 Ken Royston
1974 John Mangham
1973 G Vickers
1972 P Baston
1971 Mike Hammond
1970 Gay Clarke
1969 W I Evans